top of page

JAK: Použít EO k modernímu výcviku

IMG_6736.jpg

98% lidí používá EO jako trestací nástroj k odstraňování nežádoucích chování.

EO je však pouze nástroj a není zodpovědné za to, kdo a jak ho používá. EO se dá použít (a tak ho používáme my) k posilování žádoucích chování. Tedy k budování silnějších cviků poslušnosti, které obstojí i v těch nejtěžších podmínkách.

Tedy pokud mi pes například štve zvěř.

Standartní použití EO k odstranění nežádoucího chování je: vysoký impuls během štvaní. Výsledek? 

Ne zrovna férový a bezpečný přístup, který zpravidla ve 20% vyjde, v tom zbytku pes běží dál. Proč? Protože impulzu na krku nerozumí. Co to znamená? Mam běžet dál? Rychleji? Zastavit? Vrátit se? Nepomůže ani párování s povelem, pípnutí. Vždyť se to pes neměl kdy naučit a pochopit!

 

Moderní použití EO: Pomocí nízkých impulzů (impulz, který pes cítí, ale není nepříjemný) psovi vysvětlíme, co EO znamená do konkrétního cviku, v tomto případě cvik přivolání. Poté pomocí EO cvik přivolání budeme posilovat do té úrovně, aby fungoval v přítomnosti zvěře. Jako poslední spojíme pomocí podmiňování situaci přítomnosti zvěře s přivoláním. Tím psa naučíme, že pokud pes spatří zvěř, sám se vrátí (splní podmiňovaný povel přivolání). Délka tohoto výcviku dle psa: 5 - 10 týdnů.

Pozn. Drtivá většina výrobců EO nedokáže pracovat se stabilními nízkými impulsy, nutnými k modernímu výcviku. Standartní výrobci EO své obojky konstruují právě jako trestací nástroje. Zeptejte se svého výrobce EO, zda pes cítí zvolený impulz za jakýchkoliv situací stejně. K modernímu výcviku, potřebujete moderní EO.

Jak vůbec může EO posilovat cviky?

Díky negativnímu posílení. Tedy mírný diskomfort, který vede k posílení daného chování.

90% psů tahá na vodítku právě díky negativnímu posílení! Pes se chce dostat za psem, pachem, člověkem. Táhne na vodítku k danému podnětu a cítí diskomfort na krku. Tento diskomfort končí ve chvíli, kdy se pes ke chtěnému podnětu dostal. Pes toto opakuje. Naučí se, že k cíli se dostane právě překonáním mírného diskomfortu, co se dokonce děje je, že diskomfort jeho chování posiluje! Pes překonává větší a větší diskomfort a tahá čím dál tím více!

Jak vypadá výcvik pomocí moderního použití EO?

EO použito k posílení cviků

PATENTOVANÉ TECHNOLOGIE

SSC - systém pro konstantní citlivost stimulace

CMS - systém pro detekci kontaktu

FINGER KICK - ovládání prstýnkem

CHAMELEON DESIGN® - diskrétní a funkční design

martin_PNG_2.png

Martin System™ je jediná značka elektronických obojků, která je vlastněná kynology. Majiteli jsou jedni z nejlepších světových trenérů psů Michael a Bart Bellon.

Elektronické obojky nejsou navrhovány k trestání psů, jak je tomu převážně u jiných značek, ale jsou vyrobeny za účelem srozumitelného a efektivního výcviku.

Bart Bellon je přední vývojář na trhu elektronických obojků a vyvinul ty nejlepší obojky na světě s řadou unikátních funkcí. Jeho výrobky používají přední sportovní závodníci, psovodi se služebním výcvikem, ale i majitelé rodinných psů.

Bart a Michael také vytvořili unikátní výcvikový systém NePoPo®.

Arka K9 s.r.o. je oficiálním dodavatelem produktů Martin System™ a Chameleon® pro Českou a Slovenskou republiku.

bottom of page