top of page

Toto musíte vědět, před koupí elektronického výcvikového obojku

58751213_1376742482466010_18577123063019

98% lidí používá nespolehlivé a nebezpečné elektronické obojky. V kombinaci s tím, že v drtivé většině jsou EO používány jako hrubé trestací nástroje k odstraňování nežádoucího chování, jde o velmi znepokojivé zjištění! V čem jsou nebezpečné?

Pes cítí stimul každou chvíli jinak

To jak pes danou velikost stimulu cítí jé dáno především odporem kůže, na kterou přiléhají kontakty EO. Většina výrobců EO tuto problematiku vůbec neřeší. Tedy energetický výstup na těchto obojcích je konstantní a nereflektuje, že v různých prostředích  a podmínkách tento stimul pes cítí různě.

Prakticky pokud máte na ovladači od EO navolenou například 7, pes to v jeden den cítí, jako 5, v jiný jako 9, a v jiný jako 7. Nikdy to není stejné. Což nejen, že není etické vůči psové, ale je to nesrozumitelné ve výcviku. S tímto obojkem není tak logické možné pracovat moderně, tedy nízkými stimuly (NePoPo®). Obojky, které jsou takto nekonstantní jsou vyráběny za účelem psa trestat a to odmítáme.

Z důvodu špatného kontaktu proběhne nežádoucí stimulace

Spousta majitelů pokud nevidí požadovanou reakci psa na EO, tak si myslí, že daný stimul je nízký. Pravda je však taková, že daný stimul může cítit jinak (viz. odstavec výše), ale daleko častěji za to může fakt, že obojek nemá kontakt s kůží psa. Majitelé EO však ve své nevědomosti zvýší stimulaci i přes to, že pes nemá nutný kontakt. Na výstupu je pak takové množství energie, kdy již není nutný kontakt s kůží psa, protože stimulace přeskočí z EO na kůži psa. Stimul je však ale příliš vysoký a výsledkem bývá panika, útěk, agrese, apod.

Spousta majitelů si je tohoto problému vědoma a tak se snaží různými způsoby zajistit dobrý kontakt s kůží psa, nejčastěji přisáhnutím EO ke krku psa a používáním flexibilních obojků pro EO. Výsledkem však je, že se kontakty EO zaboří do krku psa a plocha kontaktu EO s kůží psa je tak větší. To má za následek jinou citlivost (viz. odstavec výše) a poškození kůže (nekróza). 

Drtivá většina výrobců tyto problémy neřeší, protože jejich EO jsou konstruovány právě jako trestací nástroje a nezáleží jim na welfare zvířat a srozumitelném tréninku. Jejich EO jsou konstruována pro práci s vysokými stimuly. Pokud vám záleží na srozumitelném a fér výcviku musíte hledat moderní EO, která tuto problematiku řeší. 

Řešením je patentovaný systém SSC

SSC (systém pro konstantní citlivost stimulace) je systém vyvinutý společností Martin System™, kdy obojek 20x za vteřinu měří vnější podmínky mezi kontakty (odpor) a automaticky přizpůsobuje výstup na obojku tak, aby byla zachována konstantní citlivost stimulace.

Díky tomuto systému, je tak jedno, zda je Váš pes mokrý, proběhl se v mokré trávě, obojek se mu přesouvá na krku, vyšší teplota okolí apod. Obojek se vždy sám automaticky přizpůsobí okolí.

Porovnání stimulace s SSC a bez SSC

4.png

Stimulace s SSC

Pes cítí danou úroveň stimulace pořád stejně za jakýchkoliv vnějších podmínek.

Stimulace bez SSC

5.png

Pes cítí danou úroveň stimulace rozdílně podle rozdílů vnějších podmínek.

3.png

SPOLEHLIVÝ A BEZPEČNÝ VÝCVIK

KALIBRACE OBOJKU POUZE JEDNOU A NAVŽDY

SROZUMITELNÝ A FÉR VÝCVIK

MOŽNOST MODERNÍHO POUŽITÍ ELEKTRONICKÉHO OBOJKU (NEPOPO®)

PATENTOVANÉ TECHNOLOGIE

SSC- systém pro konstantní citlivost stimulace

CMS - systém pro detekci kontaktu

FINGER KICK - ovládání prstýnkem

CHAMELEON DESIGN® - diskrétní a funkční design

martin_PNG_2.png

Martin System™ je jediná značka elektronických obojků, která je vlastněná kynology. Majiteli jsou jedni z nejlepších světových trenérů psů Michael a Bart Bellon.

Elektronické obojky nejsou navrhovány k trestání psů, jak je tomu převážně u jiných značek, ale jsou vyrobeny za účelem srozumitelného a efektivního výcviku.

Bart Bellon je přední vývojář na trhu elektronických obojků a vyvinul ty nejlepší obojky na světě s řadou unikátních funkcí. Jeho výrobky používají přední sportovní závodníci, psovodi se služebním výcvikem, ale i majitelé rodinných psů.

Bart a Michael také vytvořili unikátní výcvikový systém NePoPo®.

Arka K9 s.r.o. je oficiálním dodavatelem produktů Martin System™ a Chameleon® pro Českou a Slovenskou republiku.

bottom of page