Jak naklikat psa

Aktualizace: 9. bře 2020

Co je klikr?

Klikr je malá krabička vydávající unikátní zvuk, který oznamuje psovi:

  1. právě jsi udělal něco za co budeš odměněn

  2. přestaň dané chování již dělat

  3. pojď si pro odměnu


Význam klikru však musíme psa naučit. A jeho naučení je typickým příkladem klasického podmiňování a Pavlovova reflexu:


signál 1 > signál 2 .......... opakujme .......... signál 1 = signál 2

klik > žrádlo .......... opakujme .......... klik = žrádlo


Tedy pokud budete držet postup, že nejdříve kliknete (signál 1), poté počkáte 1-2s  a psovi dáte žrádlo (signál 2), budete opakovat, tak se stane, že kliknutí (signál 1) bude mít totožnou sílu jako samotné žrádlo (signál 2). Proto Pavlovovi psi slintali, jejich mozek si díky Pavlovovu reflexu myslel, že již žere a tak mozek spustil příslušné mechanismy v organismu spojené s potravním chováním.


Spousta lidí dělá tu chybu, že mezi kliknutím a podáním potravy nedělá pauzu. Touto chybou nedáváte psovi čas pro správné podmínění nervových vláken. Jistě i všichni známe reflexní oblouk. Dejte psovi tedy prosím čas, aby pochopil i takovou věc jako je klikr. Aby se Vám nestalo, že Vám pes nereaguje na klikr, ale na Váš pohyb rukou, celého těla, atd. Má reagovat pouze na zvuk.


Klikr (signál 1) lze zaměnit za cokoliv, doporučuji však všem právě klikr.


Klikrtrénink pro working psy

Pavlovův reflex však nespojí pouze zvuk = žrádlo, ale spojí například i emoce, které pes při žraní prožívá. Proto u working psů chceme, aby ty emoce byly co nejsilnější, protože těmito silnými emocemi poté nabijeme i náš klikr.


Zde platí i rovnice: pes bude tvarované chování provádět maximálně jen tak energicky, rychle a se zápalem, jako si běží po kliknutí pro samotnou odměnu.


energie udělat chování = energie běžet si pro odměnu

Z tohoto důvodu u working psů nepoužíváme: Klik = jeden kousek něčeho, ale naopak klik = JACKPOT (veškerá potrava)


Doporučuji i přidat další emoce jako je tvrdost, boj o potravu, překonávání nepříjemna = vítězný pocit, atd.


Jak naklikat psa?

A jak to nyní udělat prakticky? Jak získat ty emoce? Rozdělíme to podle toho, zda bude psa naklikávat chovatel nebo již majitel. Rozhodně doporučuji, aby toto dělal již chovatel. Tím pádem získáte psa, který má díky ranému stádiu (do 7. týdnů věku) vtisknutý klikr.


Jak u dospělého psa, tak u štěňat však platí, že klik spojujeme s potravou a znamená JACKPOT (vše). A nezapomeňte, že pes má dostat jen tolik potravy, kolik potřebuje, nikoliv, kolik chce.


Naklikání štěňat

U štěňat je to snadné, veškeré emoce nám přidají jeho sourozenci, se kterými musí bojovat o potravu. Zapomeňte na oddělené misky a pomáhání štěňatům, aby se každý do syta najedl. Nechte rozvinout jejich potenciál jakoby to udělala sama matka příroda. Klikněte a položte žrádlo, které je určeno všem štěňatům. Miska musí být však menší, aby štěňata musela "dělat ramena", aby se k potravě dostala. Nejlepší pes z vrhu bude ten paradoxně na začátku nejslabší, kdo se od raného věku musel postarat sám o sebe, dělat ramena, aby se dostal k potravě. Toto štěně bude nejžravější ze všech, bude mít vtisknuto, že se musí sakra snažit... tady se tvaruje osobnost psa.Naklikání dospělého psa

U dospělého psa je to složitější, protože nám již nepomohou jeho sourozenci. Ale můžeme si pomoci boxem. Boxtraining je skvělá věc, má řadu uplatnění a vidím trenéry po celém světě, kteří přicházejí s dalším a dalším použitím. Já ho využiji pro zvýšení drivu  a bojovnosti získat potravu. Tzn., že pes nyní bude dostávat nažrat pouze v boxu, kde musí překonávat sám různé nepříjemnosti (simulace konkurenčního boje se štěňaty). Až bude dostatečně odolný, před vhozením potravy pouze klikneme. Tím získáme i velmi silný klikr u dospělého psa.Jaký může mít klikr význam?


V tréninku psů se nyní používají dva způsoby vysvětlení klikru psovi:

  • klikr jako "terminant bridge" nebo-li "uvolňovač - znamenající konec chování, přestaň dělat chování a odměna je mimo chování

  • klikr jako "keep going signal" nebo-li "přemosťovač" - znamenající děláš to dobře, ale pokračuj v chování a odměna přijde za tebou do chování, které stále děláš

Oba způsoby mají své opodstatnění, problémem však je, že řada lidí motá oba způsoby dohromady a tvoří velmi zvláštní paskvil, z kterého je pes v drtivé většině případu velmi zmatený. Tito psi jsou poté uštěkaní, ukňučení, musí se jim stále pomáhat, jsou citlivý na zvýšení kritéria, špatně se prodlužuje chování, jsou roztěkaní, odmítají spolupracovat, agrese a mnoho dalšího...


U "working" psů chceme především drive, rychlost, energii a aktivitu a proto výhradně používáme klikr pouze jako "terminant bridge" nebo-li "ukončovač". Stabilita a soustředění se dá získat i jiným způsobem, který přinese více užitku než škody, narozdíl od toho, jak tomu bývá u používání klikru jako "KGS" nebo - li přemosťovače.


"KGS" se hodí tam, kde chcete klid, tedy ZOO, výcvik rodinných psů. Vhodná není ani kombinace napříkad: dvojklik = ukončovač, klik = přemosťovač. Absolutně to zabíjí aktivitu a především dopamin, který tak moc chceme!


U working psů tedy "KGS" nebo "přemosťovač" vůbec nepoužíváme. Nechceme ho používat.

182 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© 2020 Arka K9 | Všechna práva vyhrazena.

NePoPo® is a registered Service Mark of Bart Bellon and Michael Bellon and is used here with permission.