top of page

Mýty o NePoPo®Ohledně systému NePoPo® koluje řada mýtů, polopravd a lží. Nejčastější šiřitelé jsou lidé, kteří o systému nic neví, systém nepochopili nebo se vyžívají v "hatu", který je dnes normou na sociálních sítích.


V dnešním blogu se podíváme právě na nejčastější mýty o tomto systému a uvedeme je na pravou míru.


Co je NePoPo®

NePoPo® je systém, který vytvořil Bart and Michael Bellon. Je to zkratka pro Negativní Pozitivní Pozitivní. Je to komplexní systém, který zefektivňuje komunikaci mezi psem a psovodem, protože mu pes neodporuje, ale naopak sám pes v něm nachází výhody. V tomto systému je to pes, kdo celý trénink vede a nenásleduje jen slepě psovoda.

Výsledkem je velmi sebevědomý pes, který splní každý povel a to srdcem i duší.

V NePoPo® spojujeme to nejlepší z obou světů: pozitivní přístup a starou školu. Nezapomeňte: to nejlepší z obou světů. Systém je dokonalou rovnováhou mezi motivací a koncentrací.


Zkratka NePoPo® vycházejí ze slov Negative Positive Positive.

Představte si psa, který táhne na vodítku za něčím, co chce. Škrtí se na obojku (NePo - tlak), ale diskomfort je nižší než touha psa dostat se za svým cílem. Když se dostane ke svému cíli, skončí škrcení (NePo - konec tlaku) a zároveň dosáhne svého cíle (Po). Pes toto chování opakuje a chování je díky NePo>Po stále silnější a silnější.

Tento princip aplikujeme do každého cviku. Tedy NePo psa netrestá, ale buduje silnější chování, které je pak vysoce odolné. NePo aktivuje psa do chování.


NePoPo® mohou učit a plně mu rozumí pouze studenti NePoPo® Gold School a kteří systém úspěšně převedli do praxe.

----------------------------------------------------------


V NePoPo® se trénuje na hlad

V systému často vedle dalších odměň využíváme odměnu běžným krmivem. Systém tak kopíruje život přirozený pro zvířata, kdy skrz aktivitu (lov) získají krmivo. Lovem je v systému myšlen trénink. V systému se tak pracuje s přirozeností danou šelmám.


Trénink může být 1-5x denně a pes získá své krmivo skrz trénink, není tedy hladový. Každý den získá množství krmiva, které potřebuje.


Trénink na hlad je absolutní nonsens. Pro úspěšný trénink je třeba třeba mít psa v perfektní fyzické a psychické kondici a je třeba trénovat denně.

Trénink na krmivo můžete vidět například v ZOO při vystoupení lachtanů, každý den pravidelně si své krmivo odpracují a vy jako návštěvníci za dané vystoupení dokonce zaplatíte :)


Výhoda použití krmiva je, že funguje na všechny psy bez rozdílu (narozdíl třeba od míčku), je pro psy přirozený a učí psa zároveň zodpovědnosti. Nevýhoda tréninku na pamlsky je, že pes rozhoduje, kdy si chce přilepšit (získat pamlsek) a kdy naopak je pro něj zajímavější okolí.


V NePoPo® se cvičí pouze s EO

EO je moderní kynologický nástroj, když víte, jak trénink s EO funguje a když víte, jak EO používat moderně, srozumitelně a fér. V systému NePoPo® nevyužíváme EO k trestání psa, ale k efektivnější komunikaci se psem a k posilování chování.


EO však v systému není nutností. Složku NePo (Negativní posílení) lze přidat do cviků různými formami, avšak EO má své nezpochybnitelné přednosti jakými jsou především práce na vzdálenost a dokonalý timing.


V NePoPo® se vše pouze shapuje

Shaping je skvělá metoda nejen pro tvorbu cviků, ale především pro budování zapálení do tréninku, sebevědomí, tvrdosti, samostatnosti a celkového charakterového rozvoje psa.


V NePoPo® chceme, aby touha cvičit vycházela ze psa, to je důvod, proč dominantně využíváme shaping. Nezmanená to však, že nepoužíváme i jiné metody jako například luring.


Avšak v systému používáme shaping, který označujeme jako NePoPo® shaping. Velmi rozdílný od klasického klikrtréninku.


V NePoPo® se furt dokola kliká

V systému používáme klikr pro jeho nesporné výhody jako efektivní komunikace. Klikr v systému používáme pouze jako terminant bridge. A klikr je nabitý dynamitem (jackpoting), důležité pro tvorbu dopaminu. Nepoužíváme další signály jako především Keep Going signal (v praxi často jako jednoklik a dvojklik). V dávné minulosti jsme tento systém zkoušeli, ale opustili ho, protože psi šli výkonově dolů a to v NePoPo® nechceme.


Avšak i klikr postupně z tréninku odstraňujeme. Pro psa musí být odměnou samotný cvik.


V NePoPo® pes strká hlavu do bedny, leze na bedýnky, na targety

BoxTraining je moderní způsob, jak budovat extrémní zapálení do výcviku. Avšak je to pouze nástroj. Stal se velmi známým, avšak je silně nepochopen a v drtivé většině případů je praktikován chybně.


Ostatní pomůcky jsou pouze pomůcky. Pokud pes chodí měsíce pouze do bedýnek, to není NePoPo®.


V NePoPo® je pes ověšen různými obojky

Různé obojky mají pro psa různý komunikační význam, pokud je psovi vysvětlíte. Některý obojek tlumí vzrušení psa, některý naopak povzbuzuje. V autě taky nemáte jeden pedál, kterým zároveň přidáváte plyn a dalším brzdíte.


V NePoPo® učíme význam různých obojků a jejich použití. Jsou však i pokročilé scénáře, kdy je třeba mít více obojků, podle toho, jak chceme pracovat s nervovou soustavou psa (IGP obrany například).


NePoPo® je pouze pro silné pracovní psy

NePoPo® je unikátní systém, který buduje silné pracovní psy. Využití systému je tak vhodné i pro rodinné psy bez rozdílu na věk, plemeno, historii apod. I majitel běžného psa chce psa, který s radostí plní cviky poslušnosti i v rušných podmínkách a je nervově stabilní.


V NePoPo® psi pracují ze strachu

V NePoPo® chceme výkonnost s "Heart and Soul", tzn, velmi nám záleží na tom, aby pes dělal cviky s radostí a srdcem. Pokud to tak není, pak to není NePoPo®.


Často klávesnicovým kritikům říkám, že je rád přivítám na svém tréninku, rád ukáži svůj trénink a rád se podívám na jejich. Nemám, co skrývat. Nikdo nikdy nepřišel :)

Avšak pro tuto příležitost jsem si nahrál svůj normální tréninkový den bez střihu, aby každý divák mohl posoudit sám, zda pes pracuje ze strachu.V systému NePoPo® ještě nikdo nic nedokázal

Sám spolupracuji s psovody bezpečnostních složek a s psovody, kteří startují na Mistrovstvích světa.


Je však třeba respektovat, že závodníci se musí držet pokryteckých pravidel svých asociací a chránit sebe před konkurencí. Není něčím výjimečným, že konkurence dehonestuje závodníka tím, že udá psovody, kteří používají výcvikové pomůcky zakázány ve sportech pod FCI.


Například sám Bart stále drží rekord v získaných bodech v nejvyšší kategorii v NVBK. NVBK je z pohledu mnoha kynologů nejtěžším kynologickým programem světa.

------------------------------------------------------------------


Pokud se vám blog líbil, dejte nám like nebo zanechte komentář. Děkujeme!


1 139 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page