top of page

Motivace psa k výcviku


Motivace psa k výcviku je základním stavebním kamenem pro výcvik a výchovu vašeho psa. Zároveň je to nejčastější problém ve výcviku rodinných psů. Cílem blogu není odpovědět na otázku, která motivace je nejlepší. To není ani možné. Každý pes je individualita. Cílem blogu je popsat základní a nejčastěji používané motivace, na kterých lze efektivně a dlouhodobě postavit výcvik vašeho psa.


Motivace by měla vycházet ze psa, jako vnitřní touha něco získat. Nikoliv, jako reakce na vnější prostředí.


Úkolem každého psovoda je najít nejsilnější "kokain", který pes chce. Čím více jednotlivých motivací budete moci u psa použít a čím silnější jednotlivě budou, tím jako psovod máte více možností a váš výcvik tak bude zákonitě efektivnější.


Jako psovodi bychom tak měli k tomuto cíli směřovat a tento stav udržovat. Poté se nám otevřou další možnosti jako stav, kdy jednotlivé cviky jsou samoodměňující díky přesunu dopaminu (Jackpot Dopamine efekt - prof. Sapolsky).Pamlsek


Čím pamlsek motivuje?

Pamlsek motivuje svojí unikátností. Čím je unikátnější, tím větší zájem o pamlsek pes má.


Kdy motivace na pamlsek funguje?

Pokud je pamlsek unikátní (nevyskytuje se často) a pes nemá utlumený food drive - dosáhnete skvělých výsledků!


Kdy motivace na pamlsek nefunguje?

Pokud pamlsek používáte často, jeho unikátnost zákonitě klesá a tím klesá i jeho síla - motivace psa ho získat a soustředit se na práci k jeho získání. Je skoro pravidlem, že majitelé spadnout do začarovaného kruhu vymýšlení unikátnějších pamlsků. Ono, když něco extra dáváte často = už to není extra.


Můj TIP

Udržujte pamlsek unikátním. Používejte ho maximálně několikrát do týdne a ještě ho aplikujte do chování, které je extra. Tedy za extra výkon - přichází unikátní jackpot. Tímto způsobem dosáhnete pamlskem nejlepších výsledků.Žrádlo


Čím žrádlo motivuje?

Žrádlo je existenční potřebou.


Kdy motivace na žrádlo funguje?

Motivace na žrádlo funguje tehdy, pokud má tzv. food drive. Food drive není vrozený, ale získaný. Lze ho tlumit nebo posilovat.


Kdy motivace na žrádlo nefunguje?

Pokud je food drive utlumený. Food drive lze například utlumit pokud pes dostává více žrádla než potřebuje nebo pokud je žrádlo neustále dostupné.


Můj TIP

Využijte žrádlo k výchově a výcviku vašeho psa. Okopírujte trénink lachtanů ze ZOO, kdy spojíte trénink, výcvik a zábava s pravidelným krmením.Sociální kontakt (pohlazení nebo pochvala)


Čím sociální kontakt motivuje?

Motivuje sociální potřebou. Pes je sociální zvíře. Každý jedinec však jinak. Prošlechtěná plemena více, než ta více divoká.


Kdy motivace na sociální kontakt funguje?

Důležitá je predispozice plemene. Dobře bude fungovat u velmi sociálních jedinců, se kterými ještě nebudeme 24h denně.


Kdy motivace na sociální kontakt nefunguje?

Primitivní nebo "divočejší" plemena nemají tak silnou potřebu sociálního kontaktu. Pokud se psem trávíte 24h denně, logicky nebude mít touhu po sociálním kontaktu, ale spíše má z vás ponorku :)


Můj TIP

Netravte se psem drtivou většinu času, i pes potřebuje být sám. Odpočinout si, mít vlastní prostor. Nejen, že nebudete mít problém s nesamostatností, ale zároveň bude mít větší touhu sociálního kontaktu.Hra


Čím hra motivuje?

Rozlišuji hru a lovecký pud. Hra je zabavení. Velmi často vidíme, že pes si hraje, když se nudí, když se uvolňuje. Když přijdete domů, popadne hračku, ale jakmile napětí opadne, o hračku nemá zájem. Pokud si s ním hrajeme, hračku mu necháme, ale za pár chvil si ji nevšímá, jedná se o hru, nikoliv o lovecký pud, jak ho vnímáme v kontextu motivace.


Kdy motivace na hru funguje?

Motivace na hračku funguje, když je pes uvolněný, prostředí jednoduché nebo se nudí.


Kdy motivace na hru nefunguje?

Pokud má něco zajímavějšího. Psa, lidi, pachy, apod.


Můj TIP

Využívejte hru jako uvolnění, zábavu a přesně tímto principem ji aplikujte do výchovy a výcviku.Lovecký pud


Čím lovecký pud motivuje?

Lovecký pud je vrozený. Dostatečně silný pud k výcviku však mají pouze některá plemena nebo jedinci. O loveckém pudu využitelném k efektivnímu výcviku lidově hovoříme tehdy, pokud míček, pešek apod. je jedinou motivací v jakémkoliv prostředí. Tedy pokud svému maliňákovi ukáži míček uprostřed nákupního centra, nákupní centrum neexistuje, pouze míček. Toto je rozdíl mezi motivací na hru nebo lovecký pud.


Kdy motivace na lovecký pud funguje?

Vždy. Pouze velmi silný strach dokáže takto silný pud přehlušit.


Kdy motivace na lovecký pud nefunguje?

Při opravdu velmi silném strachu.


Můj TIP

Nepoužívejte pouze lovecký pud k výcviku. Lovecký pud je drive a rychlost. Nikoliv však otevřená hlava a koncentrace. Naučte psa přepínat jednotlivé odměny a jejich různé drivy. Schopnost přepnout z rukávu na míček, z míčku na žrádlo, z rukávu na žrádlo apod.Odměna prostředím

Pokud je pro vašeho psa odměna prostředí během výcviku (nikoliv během uvolnění a volného času psa), znamená to, že s vámi trénovat nechce. Že si chce raději dělat své věci, než spolupracovat s vámi. To není zrovna efektivní trénink...


-----------------------------


Čím více těchto základních motivací bude ve vašem výcviku fungovat a čím budou silnější, tím snažší a efektivnější bude váš trénink. A nezapomeňte motivace se dají tlumit, ale sílit.


Pokud se vám tento blog líbil, dejte nám like nebo zanechte komentář. Děkujeme :)3 427 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page