top of page

Nechte štěně být štěnětem


U štěněte jsou nejdůležitější tyto věci: socializace (včlenění do našeho světa), rozvoj charakteru a vytvořit lásku k tréninku (k práci nebo spolupráci s člověkem).


Socializace


Včlenění do našeho světa. Seznámit psa se světem. Cílem není, aby štěně vnější podněty mělo rádo (častá chyba!), ale aby bylo vůči vnějším podnětům neutrální, nebálo se.


Nechte psa objevovat svět, nechte ho a zasahujte, jak nejméně je nutné. Zapomeňte na odměňování (pes se poté soustředí na odměny, ne na prostředí - nesocializuje se), nechte ho poznat svět, nechte ho poznat i emoci strachu z nepoznaného, zasahujte a případně pomáhejte, jak nejméně je nutné. Nechte ho ať zvědavost překoná nejistotu a vytvořte toto nervové zakončení - odvahu!


Nevazběte štěně příliš na sebe. Poté štěně bude sice perfektně navazbené na vás, ale je slepé vůči vnějšímu prostředí (nesocializuje se), pak budete řešit nejistotu z nových prostředí a pes raději bude utíkat do vaší pozornosti. Nejdůležitější je, aby pes neměl strach z nových prostředí a podnětů. Pokud později bude prostředí zajímavější než vy, je problém pouze v motivaci. To je snadno řešitelné narozdíl od strachu z vnějšího světa.Rozvoj charakteru


Charakter psa lze utvářet, kdy je štěnětem nebo je velmi mladý. Později už je to velmi, ale velmi složité. Jinak řečeno, pokud uťáplé dítě ve 12 letech půjde na bojová umění, bude mít dobrého mentora, dobré prostředí... až bude dospělé, nikdo by neřekl, že bylo strachové. Pokud to samé změníte u 30-letého chlapa, už to nebude tak snadné. Nervové spojení utvářející charakter jsou pevně vytvořené a posílené.


U štěněte je důležitější rozvoj charakteru než tvorba cviků! Pokud máte dospělého psa, který je tvrdý, odvážný, stabilní - trénink je snadný. Také můžete mít dospělého psa, který umí 100 cviků, ale bojí se, je to posera, nervní.


Nechte psa být štěnětem, neosekávejte jeho charakter příliš brzy, nechte ho být trochu chuligánem. "Kluk, co nerozbije pár oken, se nestane chlapem". Poslušnost můžete aplikovat jakmile na to přijde vhodná chvíle.


Rozvíjejte jeho inteligenci, samostatnost, drive. Naučte ho rozumět spoustě jazykům - shaping, luring, bedýnky, pomůcky, různé signály. Dejte mu univerzální vzdělání, později budete jeho trénink více specializovat.


Vždy pláču, když vidim štěňátka jak se buduje ihned pouze lákáním hloupost a svalová pamět (oslík, co sleduje mrkvičku). Přijde mi to jako čínská gymnastika. Jasné, některé programy jsou o tomto... Jestli je to vhodné pro chov psů, to je jiná debata.


Nicméně neexistuje MS ve štěnicím tréninku. Nechte štěně být štěnětem, rozvíjejte jej. Na cviky je spousta času.Láska k tréninku


Je rozdíl, pokud táta chce, aby syn byl fotbalistou a pokud syn sám chce být fotbalistou. Chceme psa jako syna, který žadoní, že chce na hřiště, sám si lepí plakáty, sleduje fotbal v TV.


Proto je u štěněte tak mocný NePoPo® shaping. Protože je to pes, kdo chce cvičit a žadoní o trénink. Ve štěnicím věku vytvoříte velmi silnou dopaminovou vazbu s tréninkem (nebo spolupráci s psovodem).


Samozřejmě, že shaping především rozvíjí charakter psa. NIcméně nedělejte pouze shaping. Učte psa i luring, tlakový trénink.


Dejte štěněti univerzální vzdělání, jak bude stárnout vaše cesta začne být užší a užší. Ale na prvním místě, štěně musí milovat trénink, nespěchejte tedy s přesným budováním cviků.Suma sumárum


Nechte psa být štěnětem. S dětmi děláme to samé. Socializujeme je na vnější svět. Moc je neodměňujeme, necháváme je poznat vnější svět a zasahujeme jak nejméně je nutné. Učíme je pravidla a řád doma a vnějšího světa. Jinak jim dáváme volnost.


Jejich vzdělání je univerzální, tvoříme co největší záběr a jak rostou, začnou se specializovat. Necháváme je zkusit spoustu koníčků, důležité je, aby to bavilo je. Láska k činnosti musí vycházet z nich, ne od rodičů.


Nikdo nebere dětem dětství. Nechte i štěně být štěnětem. Ale pozor. Dětinskost v dospělosti není správná, stejně jako dospělý pes, který je pořád štěnětem.


-------------------------------------------


Pokud se vám tento blog líbil, dejte nám like nebo zanechte komentář :)


1 742 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page