top of page

NePoPo® systém

Aktualizováno: 18. 3. 2022


Výcvikový systém NePoPo® patří mezi nejefektivnější výcvikové systémy na světě. Vychází z dlouholetých zkušeností Michaela a Barta Bellona, který patří mezi nejuznávanější kynologické osobnosti světa.


Systém se vyvinul v Belgii, kdy Bart závodí v NVBK, což je národní belgický ringový řád. NVBK se skládá z poslušnosti, skoků a obran. NVBK je považován za vůbec nejtěžší kynologický program na světě. Celá zkouška trvá cca 40 minut. Pes absolvuje okolo 30 závodů v roce pro získání dostatečného množství bodů, které jsou nutné pro kvalifikaci na závěrečný šampionát. NePoPo® systém tedy pochází z prostředí, kde nároky a konkurence jsou na té nejvyšší příčce. Sám Bart je stále držitelem rekordu v počtu získaných bodů v té největší kynologické výzvě.Co je NePoPo®

NePoPo® vychází ze zkratky Negative Positive Positive. Spojuje to nejlepší ze světa pozitivního tréninku a staré školy. Je to systém, kdy pes za každé situace splní povel a to srdcem a duší. K tvorbě chování se kombinuje negativní a pozitivní posílení, kdy touha zvířete provést chování je vždy větší než mírný diskomfort.


Dokonalým příkladem, jak tento systém funguje je tahání na vodítku. Když pes táhne na vodítku, škrtí se = diskomfort. Jeho touha dosáhnout cíle (pach, jiný pes, člověk apod.) je silnější než diskomfort ze škrcení. Jakmile dosáhne cíle, škrcení skončí (NePo - negativní posílení) a zároveň dosáhne svého cíle (Po - pozitivní posílení). Toto chování je mnohokrát opakováno. Výsledkem je, že pes je tvrdší vůči diskomfortu, který psa netlumí, ale naopak aktivuje do ještě většího tahu a chování je celkově daleko silnější. Tedy psovi čím dál méně vadí škrcení a naopak tahá více a více. A platí to u všech psů bez rozdílů věku či plemene.


Tuto filozofii v systému NePoPo® pro tvorbu námi chtěných cviků využíváme. Kombinace NePo>Po tedy dělá cviky daleko pevnější, pes je odolnější vůči korekci, která psa aktivuje ještě k lepšímu výkonu. Tedy pes vždy splní povel a to srdcem a duší.Proč NePoPo®

NePoPo® systém kombinuje to nejlepší ze vzdálených světů jakým je "pozitivka" a stará škola "svazarm". Opakuji, to nejlepší z obou světů. Je to systém, který v psovi vzbudí ultimátní lásku k výcviku a připraví psa perfektně tak, že pes bude plnit povely s nadšením i v situacích, kdy se mu nechce. Tedy i v těch nejrušivějších a nejkonfliktnějších situacích. Zároveň je to systém, který bude vašeho psa rozvíjet k maximu jeho potenciálu.


V čem se NePoPo® liší od jiných výcvikových metod

NePoPo® využívá k vybudování cviků především NePoPo® Shaping (pozn. pozor není to klikrtrénink), který je perfektní metodou k tomu, aby pes miloval výcvik a své cviky. Síla shapingu spočívá v tom, že pes je iniciátorem celého výcviku. Výcvik je stavěn tak, že pes dané cviky sám vymýšlí a buduje. Pes tedy výcvik vede, proto ho to tak baví a na svých cvicích je doslova závislý.Tento způsob výcviku tvoří silnou emoční vazbu k výcviku a produkuje velké množství dopaminu (hormon štěstí).


Když pes danému cviku rozumí, přidáme složku NePo, která daný cvik ještě utvrdí a pes bude připraven na jakékoliv situaci, aby daný cvik pes vždy splnil a to srdcem i duší.


Většina výcvikových metod umí dokonale připravit psa, aby splnil povel, když se mu chce. Málokterý systém však připravuje psy i na situace, kdy se jim poslechnout nechce. NePoPo® systém připravuje psy tak, že pes poslechne, i když se mu nechce a ještě u toho vypadá tak, že poslechnout chce. A to právě díky kombinaci NePo>Po.


Systém NePoPo® tedy nejen, že buduje extrémní lásku ke cvikům, ale zároveň psi připravuje na ty nejnáročnější situace, aby poslušnost byla vždy perfektní a ještě k tomu skvěle vypadala.


NePoPo® je chráněná značka

NePoPo® je registrovaná značka Michaela a Barta Bellona. Používáme ji s jejich souhlasem. Pouze certifikovaní studenti NePoPo® School mohou značku používat a systém učit. Jako jeden z mála na světě jsem tuto školu absolvoval a jsem certifikovaný NePoPo® instruktor.


Chcete se dozvědět více o NePoPo®?

Zde naleznete odpovědi na nejčastější otázky k systému NePoPo®.NePoPo® - Language of Modern DogTraining

860 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page