top of page

Porovnání elektronických obojků


Výběr elektronického obojku není snadná věc. V dnešním článku se podíváme na nejrozšířenější obojky a jejich praktickou využitelnost k tréninku.

Parametry, které budeme porovnávat budeme i vysvětlovat. Tedy proč je tento parametr důležitý a proč byste se na něj měli při výběru EO zaměřit.


Které obojky budeme porovnávat?

Nebudeme porovnávat žádné čínské šmejdy z eBay, protože jestli to s vašim psem myslíte vážně, je třeba volit kvalitní značky. Takže zvolíme to nejlepší od nejznámějších značek.


Dogtrace | D-control prfessional 1000 ONE

Dogtra | 1900S HANDSFREE PLUS B&L

Martin System | Chameleon ® IIIB PT3000

E-collar | Educator ET-800 The Boss Plus

Dosah

Dosah udává funkčnost mezi přijímačem a vysílačem za ideálních podmínek. V praxi je dosah poloviční, protože podmínky nejdou ideální (stromy, budovy, apod.)

Dogtrace

1000m

Dogtra

1200m

Educator

1600m

Chameleon

1500m

Z porovnání vyplývá, že nejmenší dosah má obojek Dogtra, i na uživatelský dosah 500m se jedná o dostatečný dosah, protože půl kilometru je naprosto dostatečné.


V tomto srovnání jsou si tehdy všechny obojky rovny.


Počet stupňů stimulace

Dogtrace

40

Dogtra

127

Educator

100

Chameleon

18

Veřejnost vnímá, že počet stupňů stimulace je důležitý z důvodu možnosti volby adekvátní výšky stimulu. Bohužel se často jedná pouze o marketingový tah, který dává líbivý pocit psovodům.


Pro smysluplný, fér, bezpečný a spolehlivý výcvik je nutná práce s nízkými impulsy, pomocí kterých se psovi vysvětluje elektronický jazyk pro jednotlivé cviky. Obojek tedy musí být schopen především škálovat nízké impulsy.


Výrobci bohužel nezveřejňují jednotlivé síly na daných úrovních. Pouze firma Martin System (Chameleon®) sílu impulzů udává. Kdy úrovni 1-3 jsou speciálně navrženy jako právě vysvětlující impulzy. Chameleon® má taktéž možnost si sílu jednotlivých impulzů změnit dle potřeby, tedy nastavit energii na výstupu každého impulzu pomocí mobilní aplikace.


Například u Dogtry cítíte impulz okolo stupně 20, posledních 20 úrovní (100 a výše je totožných), u Educator cítíte již impulz okolo 7, k čemu je pak dalších 100 je pak záhadou. U Dogtrace je to 4-5. Pak impulsy začnou velmi výrazně narůstat ke 40.


Počet úrovní tedy nic nevypovídá, rozsah a možnost práce s nízkými impulsy je to, co je důležité. Bohužel všichni výrobci krom Martin System® se na práci s nízkými impulsy nezaměřují a naopak vysoké impulzy, klidně i 80 úrovní je kapacitně navrženo pro vysoké impulzy.


Z tohoto srovnání tedy vyhrává jednoznačně Chameleon®, pak následuje Dogtra, poté Educator a Dogtrace jsou na stejné úrovni, tedy na posledním místě.


Užitný design

Design je důležitý nejen proto, aby obojek dobře vypadal, ale především, aby měl užitnou funkci. Design musí být konstruovaný především tak, aby zabezpečoval kontakt s kůží psa, možnost měnit polohu kontaktu (z důvodů otlaků a případné tvorby nekrózy), kontakty byly symetrické vůči ose krku (nutné především pro sportovní výcvik) a přijímač musí být zabezpečen proti cestování na krku psa.


Přijímač podléhá gravitaci, tedy má tendenci ztrácet kontakt. Pokud má přijímač jednoduchou krabičku má přijímač tendence cestovat na krku psa. Ideální jsou tedy kontakty nad horizontální osou krku psa a to symetricky.


Dogtrace

Nemá zabezpečený přijímač proti gravitaci, nesymetrická poloha na krku psa, nemožnost měnit pozicí kontaktů proti otlakům, kontakt pod horizontální osou krku psa.

Dogtra

Nemá zabezpečený přijímač proti gravitaci, symetrická poloha na krku psa (při použití dvou přijímačů), nemožnost měnit pozicí kontaktů proti otlakům, kontakt pod horizontální osou krku psa.

Educator

Nemá zabezpečený přijímač proti gravitaci, symetrická poloha na krku psa (při použití dvou přijímačů), nemožnost měnit pozicí kontaktů proti otlakům, kontakt pod horizontální osou krku psa.

Chameleon®

Zabezpečený přijímač proti gravitaci, symetrická poloha na krku psa, možnost měnit proti otlakům, kontakt nad horizontální osou krku psa.


Z výše uvedeného vyplývá, že Chameleon® je co se týče užitného designu jasný vítěz, daleko za ním je Dogtra a Educator a na posledním místě Dogtrace.


Bezovladačové ovládání

Možnost nemít stále ovladač v ruce je nutnost pro sportovní výcvik, kdy chceme později pracovat bez EO. Jedná se však i o uživatelský benefit pro rodinný výcvik.

Dogtrace

nemá možnost

Dogtra

prstýnkové ovládání

Educator

prstýnkové ovládání (brzy)

Chameleon®

prstýnkové ovládání

Z uvedeného vyplývá, že jakmile Educator bude mít prstýnkové ovládání, tak Dogtra, Educator a Chameleon® jsou na stejné úrovni, Dogtrace poslední.


Stabilita stimulace dle kondice baterie

Výstup energie na kontaktech musí být stejný bez ohledu na úroveň nabití baterie. Kondici baterie ovlivňuje i teplota, což hraje roli především v zimních měsících. Tedy porovnáme, zda obojky mají systém pro zabezpečení této stimulace bez ohledu na stav baterie. Prakticky se totiž stává, že když je kondice baterie slabší, stimulace je nestabilní (slabší).

Dogtrace

nemá

Dogtra

nemá

Educator

nemá

Chameleon®

NHT Transformátor

Z uvedeného vyplývá, že všechny obojky krom Chameleon®, tento systém nemají. Tedy při nižší kondici baterie, nebo v zimních měsících je stimulace nespolehlivá.

Jasný vítězem je tedy Chameleon®, který i při 1% nabití baterie má stále stabilní impuls i na nejvyšší úroveň, ostatní obojky na posledním místě.


Systém pro detekci kontaktu

Pokud pracujete s nízkými impulzy, tak při tomto tréninku nevidíte reakci psa. Musíte si být tedy jistí, že váš obojek má kontakt s kůží psa, aby docházelo k napodmiňování a výcviku psa a vy jste nemačkali EO jen tak do prázdna.

Při korekčních impulzech si také musíte být jistí, abyste nezvyšovali úroveň impulzů ve víře, že je to málo a on přitom jen vaše EO nemá kontakt s kůží psa.

Dogtrace

nemá

Dogtra

nemá

Educator

nemá

Chameleon®

CMS systém

Chameleon® jako jediný má CMS systém pro detekci kontaktu, kdy vám pomocí LED diod na obojku, mobilní aplikace nebo zvukového upozornění při ztrátě kontaktu, dá vědět, zda kontakt vaše EO s kůži psa má, či nikoliv. Je tedy jasným vítězem, na posledním místě zbývající obojky.


Systém pro konstantní citlivost stimulace

Pokud chcete pracovat pomocí nízkých stimulů, musíte mít obojek, který zabezpečí, že zvolená úroveň na ovladači odpovídá na výstupu EO na krku psa.

Na kontakty jde energie z přijímače, jak daný impulz pes cítí je ale ovlivněno vnějšími vlivy jakými jsou teplota a vlhkost vzduchu, nebo plocha kontaktu s kůží psa.

Pokud tedy obojek toto nemá zabezpečeno, zvolený impuls např. úroveň 5 - cítí ráno jako 3, odpoledne jako 5, večer jako 6. Je to dáno tím, že vlhkost, teplota a pozice kontaktů na kůži psa se mění. Pokud se toto děje, je výcvik pomocí nízkých impulsů nemožný a předpokládám, že takto nefér trénink nikdo svému psu dopřávat nechce.

Dogtrace

nemá

Dogtra

nemá

Educator

nemá

Chameleon®

SSC systém

Chameleon® jako jediný má systém SSC, který 20x za sekundu měří odpor na kůži psa a přes mikroprocesor v obojku mění výstup na obojku tak, aby zvolenou úroveň pes cítil přesně tak, jak psovod zvolil na ovladači.

Ostatní obojky tuto funkci nemají a stimulace je tak nestabilní.


Závěr

Z celého porovnání vyplývá, že pokud chcete pracovat s EO pomocí nízkých impulzů (což je jediná správná cesta, jak EO korektně vysvětlit) je jediná volba dle technologií Chameleon®.

Ostatní obojky nejsou pro tento typ tréninku konstruovány, sice mají i více než 100 úrovní, ale veškeré impulsy jsou pro vysoké korekce.


Dle jednotlivých parametrů v porovnání je tedy pořadí takovéto:

  1. Chameleon®. 25 450 Kč

  2. Dogtra. 11 990 Kč

  3. Educator. 14 990 Kč

  4. Dogtrace. 6 499 Kč

Z uvedeného i vyplývá, že cena odpovídá kvalitě a zda obojek obsahuje požadované technologie.


Závěrem vám přeji mnoho štěstí s výběrem obojku a pokud máte jakékoliv dotazy k EO, napište mi na info@arkak9.com
1 179 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page