top of page

Proč pozitivka nefunguje


Hned na začátku je třeba říct, že cílem článku není hanit "pozitivku", jako spíše reflektovat zkušenosti klientů, kteří "pozitivku" zkoušeli k výchově a výcviku svého psa, ale narazili na její limity.


Pozitivní trénink má své místo ve výcviku psů, avšak "force free" trénink má své limity, se kterou se nejeden pejskař již setkal. O těchto limitech je třeba mluvit, popisovat je, reflektovat je a nepropadat tak cíleně tvořenému dojmu, že pouze pozitivní trénink je ten jediný správný. Nedávno tento proud i sdílel HOAX o zákazu EO v ČR a to jsou další důvody, proč je nutná pluralita názorů.


Pokud se veřejnost bude rozhodovat na základě lží, populismu a ezoterických představ o výcviku psů, ničí to kynologii a doplatí na to kynologové a jejich psi.


Co je vlastně pozitivka?

To je odpověď, na kterou vám ani přední představitelé tohoto proudu nedají jasnou odpověď. Pozitivka je proud nebo filozofie, snažící se psa vychovávat a cvičit, co nejvíce pouze v kvadrantu - pozitivního posílení. Tzn, stavět trénink a výchovné situace tak, aby pes měl vždy úspěch, co nejvíce se vyhýbat konfliktům, stresu, strachu, neúspěchu, selhání, apod.


Teoreticky perfektní představa ideálního života. Pozitivní trénink vychází s tréninku divokých zvířat, která celý život jsou držená v zajetí. Tento styl tréninku má u divokých zvířat v zajetí své místo ze zcela zřejmých důvodů: zvířata jsou držená v zajetí (stereotypní prostředí), drive, stres, strach se drží z hlediska bezpečnosti nízko, zabavení zvířat v zajetí (enrichment), a další.


Avšak psi žijí úplně jinak než kosatka v zábavním parku, konkrétně jsme popsali v článku: Proč nelze psa trénovat jako kosatku zde.


Pozitivka tedy celá stojí na tom, že prostředí musí být pro psa zvládnutelné, aby se pes na výcvik soustředil. Pokud není, je třeba jít o krok dozadu a zajistit prostředí tak, aby pes mohl spolupracovat a dosáhl tak úspěchu.


Co když je prostředí silnější

Celý výcvik pozitivky je založen na tom, že odměny (psovod) jsou více zajímavé než okolní prostředí. Pokud je prostředí, situace pro psa příliš rušivé, je třeba nároky snížit a postupovat postupně, dokud pes nebude schopný pracovat i v rušivějším prostředí.


Pokud máte charakterově ne tolik silného psa, silně pudově vybaveného psa, za několik týdnů, měsíců, let se možná postupně dostanete do bodu, kdy váš pes bude touto cestou poslušný v těch nejrušivějších a nejkonfliktnějších situacích.


Pokud však máte silný charakter psa, silné pudy, ne tolik prošlechtěné plemeno, pracovního psa tak tohoto dne pozitivkou dosáhnete přesně 3x! Ne dnes, ne zítra, nikdy!


Nežádoucí chování v pozitivce

Každý z nás se setkal s tím, že pes dělá něco, co nechceme, aby nikdy dělal. Například žraní svinstva. No co se stane, pokud budete odměňovat nežraní svinstva? Pes svinstvo sice nesežere, ale bude ho vyhledávat, aby dostal odměnu. Velmi motivovaný pes na svinstvo ho stejně sežere, jen si počká na to až se dívat nebudete nebo budete dostatečně daleko :)


To samé se bude dít, když budete psa odvolávat z agresivního výpadu, bude agresivní. Odvolání a odměnění štvaní zvěře? Jak já si zavolám odměnu? Jo budu si všímat zvěře!


Tam, kde chceme psovi danou činnost zakázat, prostě patří zákaz klidně pomocí povelu, ale bez odměn!


Drive

Už jste někdy viděli v pozitivce vysokodrivového explozivního psa? I maliny jsou v pozitivce poněkud zvadlé. Jak bylo popsáno výše, pozitivka vychází ze světa tréninku divokých zvířat, kde je budování drivu samozřejmě nesmysl. Pokud tedy toužíte po budování drivu, možná se poohlídněte jinde.


Pracovní pes

Pracovní pes je pes, který pracuje i když se mu nechce, prostředí je komplikované, konfliktní, stresové, strachové. Ale pes pokračuje ve své práci. Pro budování pracovního psa se tedy nesmíte vyhýbat stresu, konfliktům, únavě, strachu apod. Naopak musíte psa těmto prvkům vystavovat a naučit ho, jak přes všechny překážky pokračovat.

Ve výcviku pracovních psů je tedy pozitivka nesmysl, ta takového psa nevybuduje.


Silný charakter

Toto souvisí s odstavcem výše, kolik psů se silným charakterem jste viděli v pozitivce? Jak je možné, že "stará škola" má daleko silnější psy? Plemeno? Ale kdepak! Výchova a výcvik. Vemte dítě se starověké Sparty a aplikujte liberální výchovu. Prostředí buduje charakter!

Můžete dítě vychovávat, aby bylo vždy úspěšné, nároky dávat tak, aby mělo jen jedničky a bylo vždy úspěšné. Pomáhat neustále ve stresu, strachu. Otázkou je, jestli je pak připraveno na běžný život, ten totiž není tak růžový.


Často slýchávám mému psu se stalo toto a toto a toto. 90% incidentů jsou naprosto běžné životní situace, které pes není schopný zvládnout. A měl by je být schopný zvládnout bez rozdílu na plemeno, jestli je to rodinný pes, apod. Psovod je zodpovědný za budování, co nejsilnějšího charakteru, který obstojí v běžných životních situacích místo toho, aby mu dal nálepku "reaktivec" a brečel, jak svět okolo něj není fér.


Vyhýbat se stresu, strachu, nekomfortu a držet psa na obláčku úspěchu vám zaručeně nevybuduje silný charakter psa, který ocení každý majitel psa.


Časová náročnost

Je třeba si uvědomit, že přes 90% majitelů psů jsou prostě běžní majitelé psů, nejsou to pejskaři ani kynologové. Nemají tedy z principu čas, motivaci ani znalosti, aby psa tahali měsíce na stopovačce. Oni prostě jen chtějí, co nejrychleji a nejsnadněji mít ovladatelného psa. Dobrý trenér tak vystoupí z jeho preferované filozofie výcviku psů a danému týmu pomůže, na konci je to stejně pro blaho psa.


Shrnutí

Pozitivní trénink je pouze malou částí výcviku psů a je chybou a populismem tvrdit, že je to jediná správná, etická cesta. Každý ať si trénuje jak chce. Každý je jiný, má jiného psa a jiné cíle. A tomu je třeba přizpůsobovat trénink. Nezůstávat nikdy zamčený jen v jedné cestě.


Pokud se vám tento blog líbil dejte nám like nebo zanechte komentář :)

4 264 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page