top of page

Reaktivec


Reaktivec je dnes poměrně častá nálepka pro každého psa, co štěká či doráží na psy, lidi, cyklisty, apod. Ale co je vlastně reaktivní pes - reaktivec?


Kdy se ze psa stává reaktivec?


Jdete se psem na vodítku po ulici a on začne poprvé v živote spontánně například. ze strachu (nejčastější důvody rozebereme později) štěkat na jiného psa, člověka apod. Je váš pes reaktivní? Nikoliv - jedná se o přirozenou a spontánní reakci psa.


V naší společnosti je však tato reakce nežádoucí a je třeba být psovi učitelem a naučít ho jak tyto situace zvládat společensky úměrně.


Pokud tyto situace ale neřešíte nebo je řešíte chybně, tak se situace díky klasickému podmiňování (Pavlov) spojí s podnětem, který danou reakci spouští. Finále pak vypadá tak, že danou reakci psa jako štěkání, agresi apod. spouští již samotný podnět (pes, člověk, atd.), aniž by se pes bál. Samotný podnět automatický spustí naučenou nežádoucí reakci. A toto je reaktivní pes.


Reaktivcem se tedy pes nerodí, reaktivcem se pes stává.

A důvodem je chybějící anebo špatná výchova a výcvik.


Nejčastější příčiny "lidsky" nežádoucího chování vedoucí později k reaktivitě


Dominance

Dominantní chování je nedílnou součástí nejen zvířecí říše. Stačí si pustit National Geographic a uvidíte dominantní chování od hmyzu až po velké savce. Nedá se vymazat, ale kontrolovat pomocí poslušnosti. Jinak řečeno bez výchovy, školy a nastavených pravidel a hrozby trestů ve společnosti bychom i my lidi řešili řadu konfliktů v emocích a násilně. To proč to drtivá většina z nás nedělá je poslušnost.


Frustrace

Pes se spíná na vodítku, chce nadšeně za psem, ale nemůže. Je frustrovaný! Frustrace psa se zvyšuje, až začne štěkat nebo může být agresivní.


Strach

Paradoxně nejméně častá příčina, ale nejčastěji diagnostikovaná. Chybně. Máme tendenci psa anebo neschopnost majitele omlouvat. Aktivní obranná reakce psa (štěkot, agrese, apod.) je nouzové řešení psa v případě ohrožení, motivováno pudem sebezáchovy. Cílem je odehnat protivníka nebo vytvořit prostor pro útěk. Typické je agresivní výpad a útěk (představte si kočku bránící se před psem).


Více v tomto článku.


Řešení reaktivity


Dominance a frustrace

Řešením je poslušnost. A poslušnost vyšší úrovně, protože "drive" psa je ve vyšší úrovni a protože v této situaci poslechnout nechce. Tedy základní povely jako přivolání, chůze vedle nohy, odložení - pomocí kterých budete usměrňovat chování psa a učit ho, jak se v těchto situacích chovat.

Jednou z největších chyb v této souvislosti je paradoxně neustálé odměňování psa.

Představte si, že se chlap chce napadnout jiného chlapa a vy ho začnete odlákávat na kus řízku, nebo si ho budete volat a za přivolání mu dáte řízek. Napoprvé vám to může vyjít a na začátku výuky psa je to také v pořádku, v konečném důsledku se opět díky klasickému podmiňování z toho stane sekvence a pes si začne svojí nežádoucí reakcí volat přímo odměnu, nebo přivolání, za který dostane odměnu. Paradoxně ho pak odměňujete za nežádoucí chování!


Strach

Je třeba začít budovat charakter psa. To je 80% práce. Bohužel dnešní společnost dělá jak z dětí třasořitky, tak ze psů. Pes musí být nervově silnější. Z 20% je to opět poslušnost, která poslouží ke správnému vedení a učení psa, jak zvládat jednotlivé situace.


Závěr

Reaktivec je tedy pes, kde selhala výchova a výcvik. Očekávám doby, kdy i nevychovaným dětem budeme říkat "reaktivci". Žádný pes se nenarodil jako reaktivec, on se jím stal.

Doporučuji tedy nezapomínat na výchovu a výcvik bez ohledu na plemeno. Výcvik poslušnosti je nejlepším řešením pro bezproblémové soužití a pro vývoj vašeho psa. Výcvik poslušnosti je i nejlepším řešením pro nápravu problémového chování jakým je reaktivita.2 557 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page