Separační úzkost

Mýtus?


Nemůžete nechat svého psa chvíli o samotě doma, v autě nebo kdekoliv jinde? Ihned kňučí, štěká, likviduje okolí? Možná trpí "separační úzkostí".


Co je separační úzkost? Je to stav tísně pramenícího z odloučení blízké osoby (může být i další pes).


Kdo jím trpí? Položte si tuto otázku s návratem obrázků do minulosti. Viděli jste někdy dříve vesnického psa trpícího steskem po svém majiteli? Nikoliv. Tito psi totiž vyrůstali sami. Separační úzkost se týká především "bytových" psů. Je fenoménem nové doby a souvisí samozřejmě se změnou postavení psů ve společnosti, kdy jsou psi nyní členy našich rodin. Tráví s námi tedy drtivou většinu času a vlastně nikdy nejsou sami.


Separační úzkost tedy není žádná vada, s kterou se pes narodil a která znamená, že je pes geneticky úzkostný. Je to stav, který vznikl špatnou výchovou.


K dětem jsme tvrdší než k našim psům. Dítě nemáme problém odložit do vedlejší místnosti pro odpočinek, umístit ho do ohraničené postýlky. Ale máme problém psa umístit do vedlejší místnosti do klece, či na zahradě do kotce. I dítě tímto učíte samostatnosti a odpočinku. "Moderní" výchova dnes říká, že děti by neměly být nikdy samy, ale co nejvíce s matkou. Poté mají děti problém být samy bez maminky. Náhoda? Separační úzkost?


Jak vzniká?


Kritická fáze: 12.-16.týden


Kritická fáze je mezi 12. - 16. týdnem věku psa, kdy si pes tvoří sociální vazby. Pokud je v tomto období pes téměř neustále s někým, vytvoří si velmi silnou sociální vazbu (závislost) a problém je na světě.


Proto buďte obezřetní pokud si například pořizujete štěně starší 16. týdnů a ono do té doby bylo pořád se svou matkou, chovatelem, atd. Už chovatel by měl učit štěňata, aby byla samostatná. Doporučuji si přivést štěně od chovatele, co nejdříve je to možné (8. týden) a využít času do 12. týdnu k učení samostatnosti a pak na to v kritickém období (12.-16.týden) pouze navázat.


Pravidla soužití

Aniž si to během našeho soužití uvědomujeme, tak pes tráví velmi málo času sám. Téměř pokaždé je s nějakým členem rodiny, či s jiným psem. Pokud jsme doma, téměř nikdo neučí psa, aby byl sám i v naší přítomnosti doma. Doporučuji, aby byl denní režim upraven tak, aby během dne trávil pes čas o samotě. Pokud máte více psů, musíte psy i oddělovat. Pokud chcete dosáhnout samostatnosti, musí pes být sám, jak nejvíce je to možné.


Nastavte si doma pravidla soužití. Denní režim psa: venčení, trénink, odpočinek (být sám), být s rodinou, procházka, hra, odpočinek, spánek, atd.


Také učte psa, aby akceptoval omezení. Dneska mnoho psů (stejně jako dětí) doslova ovládá domov. Pokud pak psa necháte doma samostatného (omezíte ho), začne: kňučení, štěkot, ničení věcí apod. Toto je důsledek frustrace z omezení. Pes není zvyklý na omezení, je třeba to psa učit při každodenních činnostech. Je třeba psa naučit ovládat své emoce (frustrace a stres), kterou jsou nezbytnou součástí života. Neexistuje život bez frustrace, stresu.


Chybějící trénink

Jistě jste si již všimli, že všeobecně trénování psi nemají problémové chování, což se týká i separační úzkosti. Tréninkem se utužuje osobnost psa, pes se učí komunikaci mezi ním a člověkem, učí se respektu, důvěry, omezení, pravidel.


Jak naučit samostatnost?

Trénink

Doporučuji SHAPING. Shaping rozvíjí totiž samostatnost, sebevědomí a celou osobnost psa. Trénujte poslušnost, triky, cokoliv. Jakoukoliv situaci se snažte uzpůsobit tak, aby si pes myslel, že jí vymyslel.


Pravidla soužití

Nastavte si pravidla soužití, které budete dodržovat. Pořádek dělá přátele a pro psa je daleko jednodušší se v takovémto prostředí orientovat, porozumět mu a žít v něm. Nezapomínejte, že dospělý pes spí více jak 14 hodin denně. Uzpůsobte Vaše prostředí tak, aby spal sám a v klidném prostředí (obdoba dětského pokojíčku). Spojte odpočinek se samostatností. Plánujte denní režim psa a ten dodržujte. Učte ho režim, pravidla a omezení.


Srozumitelná komunikace

Buďte mistry v komunikaci se svým psem. Udělejte pro něj svět černobílý, aby mu rozuměl. Například, pokud chcete psovi sdělit, že nyní je čas odpočinku a nebude s Vámi žádná interakce (žádné doufání), sundejte mu obojek. Po pár trénincích pes zjistí, že nasazený obojek znamená interakci. Sundání obojku naopak znamená konec interakce a odpočinek. Použít můžete i povely, zvonky... jedná se pouze o naučení signálu. Pomozte svému psovi porozumět složitému lidskému světu, kdy po svém psovi chcete, aby byl v klidu a odpočíval.


Být sám za sebe

Neřešte za psa každou prkotinu. Nechte ho býti psem. Zasahujte do jeho života, jak nejméně je to nutné. To platí v interakci s prostředím, s lidmi, se zvířaty, atd. Cílem není psa chránit před vnějším světem (pes bude jen méně sebevědomý, samostatný, atd.), cílem je naopak psa připravit na život, být odvážný, aby sám za sebe obstál.


44 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© 2020 Arka K9 | Všechna práva vyhrazena.

NePoPo® is a registered Service Mark of Bart Bellon and Michael Bellon and is used here with permission.