top of page

Socializace

Aktualizováno: 25. 1. 2022


Socializace je vrůstání jedince do společnosti

Socializaci lze rozdělit na dvě základní části:

  • Práce se strachem

  • Pravidla ve společnosti

Práce se strachem

Cílem je naučit se psa nebát podnětů, se kterými se bude v našem světě setkávat. Lidi, psi, auta, kola, zvuky, apod. Cílem není, aby pes měl tyto podněty rád, ale aby se jich nebál.


Jak na to?

Brát vašeho psa všude, kde se s danými podněty potká. A nestačí jednou, ale opakovaně. Pamatujte: "Nejlépe socializování psi jsou psi bezdomovců a pouliční psi". Tito psi nejsou geneticky silní, ale jsou neustále vystavování vnějším podnětům a nikdo jim s tím nepomáhá. Zvyknou si tedy. Rozhodně nedoporučuji psa automaticky psa odměňovat, pes je poté slepý vůči podnětům z prostředí. Strach je přirozený, nechte psa ho přirozeně ovládnout. Zasahujte jen tak, jak je nutné.


Budujte odvahu. Vnější svět není vždy příznivý, proto je dobré vychovávat sebevědomého a odvážného psa. Je to nejlepší podklad pro práci se strachem. Když se pes bojí, spousta lidí začne psa chlácholit, nebo odměňovat. Bohužel poté odměňujete emoce, které zrovna cítí. Odměňujete tedy strach. Odměňujte odvahu. Nejlepším způsobem je NePoPo® shaping, pozor není to klikrtrénink. Klikrtrénink buduje slabé psy. Vy chcete opak.


Pravidla ve společnosti

Pes honí auta, cyklisty, vyráží za psy, tahá na vodítku, skáče na lidi, na linku, neumí být sám, nezvládá cestování autem, apod? Naučte ho, jak zvládat tyto situace, jak ovládat své emoce a pudy. Velmi často toto není problém strachu, ale nikdo jen psa nenaučil, jak se v běžných situacích v naší společnosti chovat. Je často excitovaný a neví, jak se v této situaci chovat. Tak nějak čekáme, že to pes pochopí sám nebo tím, že mu dáváme veškerou lásku, nám bude vděčný a on sám pochopí, jak se chovat. Stanovte si pravidla a mantinely.


Jak na to?

Poslušnost. Naučte psa základní cviky poslušnosti a pomocí těchto cviků, kterým pes rozumí upravujte chování svého psa na jednotlivé životní situace, se kterými se ve společnosti bude běžně setkávat. Když vidíš cyklistu = přiřaď se k noze, atd.


Chcete se dozvědět více nebo máte problém se strachem či běžnou poslušností?

  • navštivte naše akce, kurzy a lekce

  • online kynologické vzdělávání na našem webu

  • info@arkak9.com

557 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page