top of page

Trest ve výcviku psů


Velmi kontroverzní téma, kdy dnes každý moralizuje nad jeho použitím. Článek neslouží k obhajování použití trestu, ale naopak k vysvětlení a pochopení, co trest vlastně je a že i trest je součástí veškerého života, tak i soužití člověka se psem.


Věřím, že i o tomto tématu je třeba mluvit a vysvětlovat a nepodléhat tendenční, marketingové a emoční démonizaci od lidí, kteří s tímto tématem nemají žádné zkušenosti, znalosti a jen teoreticky moralizují.


Trest podle Skinnera

Podle Skinnera (důsledky chování v operantním podmiňování) je trestem vše, co vede k budoucímu oslabení výskytu chování, které bylo trestáno.


Pozitivní trest (oslabení) - do chování přidáte něco, co povede k oslabení výskytu chování

Negativní trest (oslabení) - z chování odeberete něco, co povede k oslabení výskytu chování


Toto je Skinner, toto je důležité pro kynology, ale běžnému majiteli psa to asi nic moc neřekne.


Korekce a Averzivum

Pojďme si tedy trest rozdělit trochu smysluplněji.


Korekce

(1000/1) - podnět, který vede psa z nežádoucího chování do žádoucího chování


Jinak řečeno, přestaň dělat 1000 věcí, co zrovna děláš a začni dělat jednu konkrétní, o kterou jsem tě žádal. Příklad: Pes čuchá, hraje si se psy apod. a vy řeknete povel pro přivolání "ke mně", pes neposlechne a vy použijete vodítko k nápravě chování. Toto je korekce.


Averzivum

(1/1000) - podnět, který vede psa k tomu, aby dané chování už nikdy nedělal


Jinak řečeno, přestaň dělat jednu konkrétní věc a začni dělat 1000 jiných. Příklad: Pes žere exkrementy a vy na něj zařvete. Ihned přestaň dělat, to co zrovna děláš a začni dělat cokoliv jiného.


Pozn: V NePoPo® využíváme aktivní korekce, tedy korekce, kdy se pes vrátí aktivně, s drivem a nadšením z nežádoucího chování do žádoucího. V NePoPo® nevede korekce psa k submisi.


Výcvik a výchova

Ve výcviku psa učíme, co má dělat. Do výcviku tedy nepatří averzivum, ale pouze korekce. Averzivum je naopak vhodné pouze do výchovy pro nastavení hranic.


Po averzivu nepřichází odměna

Averzivum je vhodné pro stanovení hranic, které se nikdy nemají překračovat, tedy tam, kdy se hranice překročí, přijde averzivní podnět.


Příklad: Nechceme, aby řidiči jezdili na červenou. Pokud projedou na červenou, přijde důsledek chování = pokuta, nebezpečí atd. Nepřichází žádná odměna za to, že zastavíme na červenou.


Typická chyba ve výcviku psů: Pes je agresivní na jiné psy, psa zavolám a odměním. Při opakování se díky klasickému podmiňování (Pavlov) podněty spojí a pes bude agresivní, aby si přivolal vaše přivolání a odměnu. Přivolání je tedy správně, ale v tomto případě jste použili vaši poslušnost ke stanovení hranic, aby toto chování již neopakoval, neodměňujte ho tedy. Spousta lidí tuto chybu dělá nevědomky, protože nemají poslušnost bez odměň v těžkých situacích. V tomto případě je tedy třeba posunout váš výcvik o úrovně výše.


Trest a stres

Když zastavuji na červenou necítím se ve stresu, i když vím, že by mohl přijít trest, pokud bych překročil hranici. Zvířata žijící v prostředí obehnaným elektrickým ohradníkem také nejsou ve stresu, naopak přesně vyžírají trávu na hranici ohradníku.

Stres přichází tehdy, když danému trestu nerozumíte.


Pokud trestu a dané hranici rozumíte, paradoxně to vede k pochopení a harmonii. Toto platí i pro výcvik a výchovu psů.


Nenechte se tedy obalamutit pejskařským ezoterem, že trest je něco démonizujícího a snažte si danou problematiku pochopit. Trest je součástí života, jen je třeba vědět, jak funguje a kdy je vhodný.


Pokud vás zajímá toto téma blíže a chcete mu hlouběji porozumět, kontaktuje nás nebo navštivte naše vzdělávací semináře.

2 964 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page