Výcvik s elektronickým výcvikovým obojkem

Aktualizace: 28. dub 2020

Dobrý sluha nebo zlý pán?


Elektronický obojek (EO) rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory. Jedni, co EO již z principu odmítají a považují ho za neschopnost vycvičit psa "tradičně" a druzí, kteří ho mají za skvělou výcvikovou pomůcku.

Je třeba dodat, že oba nesmiřitelné tábory sami ten příkop prohlubují. Odpůrci EO jsou většinou pejskaři, málo zkušení kynologové, kteří mají velmi málo znalostí a zkušeností pro hodnocení EO. Příznivci EO naopak často obojek používají pouze jako averzivní nástroj k zastavení nežádoucího chování a mnohdy ne úplně dobře, většinou z důvodů nízkých znalostí a zkušeností.

Klíčem tedy je, že pro korektní použití elektronického obojku musíte mít patřičné znalosti a zkušenosti, či si najít profesionála, který Vás bude vést!


Je 7 způsobů, jak psovi vysvětlit EO


Elektronický výcvikový obojek je pouze stimul na krku psa, nedává tedy psovi žádnou informaci co znamená, nebo co by měl dělat. Lidem často říkám, že EO nedává psovi směr, ani mu nedává odpověď.

Je tedy důležité smysl a princip použití EO psovi nejdříve vysvětlit, než zmáčknout tlačítko a doufat v zázrak. Trénink psa, aby rozuměl, co EO znamená, trvá na základě daného cviku zpravidla dny až týdny.

Je celkem 7 způsobů jak psovi EO vysvětlit. Podíváme se na některé."Zastavení" (Cut in drive)

Bohužel nejrozšířenějším je použití jako averzivního nástroje k zastavení nežádoucího chování. Nejčastější použití je u štvaní zvěře, pouštěčka, agresivita atd. Vysoký drive, kdy pes nevnímá.

Nejnebezpečnější použití! Síla k zastavení musí být vyšší než samotný drive = vysoký konflikt a vysoký stres (FFF). Hrozí řada nežádoucích chování: nejčastěji agrese, ustrnutí nebo panický útěk! Z tohoto důvodu neděláme a nedoporučujeme!Korekce

Použití jako důsledku chování za neuposlechnutí známého povelu, který přivede psa do chování, které jsme požadovali (viz. pípání bezpečnostních pásů v autě).


Většina lidí tímto způsobem používá EO u přivolání. Situace: "ke mně" > "ke mně" > "pípnutí" > "stimul" > přivolání. Po pár opakováních (záleží na timingu a výšce stimulu) dojde ke klasickému podmínění, kdy se pes vyhýbá stimulu a situace vypadá takto: "ke mně" > "ke mně" > "pípnutí" > přivolání. Pro psa je povelem pro přivolání "pípnutí", díky klasickému podmínění s chováním (s chováním se spojilo "pípnutí", nikoliv povel "ke mně"). Povel "ke mně" je oslabován.


Aby EO bylo srozumitelně chápáno jako korekce je třeba splnit několik podmínek:

  • Pes musí rozumět chování a danému povelu

  • Korekce musí být spárována s povelem (nikoliv s pípnutím)

  • Pes musí rozumět významu korekce

  • Timing a míra stimulace srozumitelná pro psaNePo

Pro použití elektronického obojku jako negativního posílení potřebujete obojky s technologií SSC (zaručená konstantní citlivost stimulu). Tuto technologii mají pouze obojky Martin System a Chameleon®, koupit můžete zde. Důvod je ten, že v této technice používáme nízké stimuly (ostatní značky obojků mají stimuly velmi vysoké, nestabilní = konstruovány jako averzivní nástroje).


Jistě jste si všimli, jak řada psů má rádo tahání na vodítku (i ti nejmenší). Důvod je ten, že se přes tah (nepříjemno) naučili dosáhnout svého (pach, člověk, pes, atd.). Táhnou na vodítku ke svému cíli a jak ho dosáhnou, tah (nepříjemno) skončí. Pes se tedy učí táhnout a dokonce je silnější a silnější.


To samé lze udělat elektronicky, když stimul bude nízký (pes ho cítí, ale není bolestivý) . Jsme schopni pomocí EO naopak chování posilovat, dělat ho silnějším! A chování může být přivolání, polohy, chůze, cokoliv.Klikr

Signál pro odměnu. Většina lidí zná klikr nebo používá slovní označení "hodný", "dobře", atd. Celý princip založený na klasickém podmiňování. Signálem pro odměnu může být i stimul elektronickým obojkem.

Opět potřebujete obojek s SSC a použití nízkého stimulu.

Stimul > odměna .... opakujte .... stimul = odměnaZávěr

Je dalších řada možností jako je aktivační stimul, odměna, povel a podobně. Cílem bylo Vám poskytnout náhled do problematiky elektronických obojků. EO je dobrý nástroj v dobrých rukou. Do auta může sednout dobrý řidič, ale taky špatný. Auto za to ale nemůže.


Rozhodně jsem toho názoru, že zakázat používání EO je pokrytectví. Nemůžete říct, že auta jsou špatná, to řidiči. A řidiče je třeba selektovat. Jsem pro, aby EO nemohl používat každý.


Vždy spolupracujte s trenérem, který sám EO používá a ukáže Vám jeho použití na vlastních psech. Nevěřte lidem, kteří EO nikdy nepoužívali, či ho sami nepoužívají. Vždy chtějte vidět jeho vlastní psy při tréninku s EO! Pokud to tak není, pravděpodobně korektnímu použití EO nerozumí nebo ho používá pouze jako averzivní nástroj...

353 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© 2020 Arka K9 | Všechna práva vyhrazena.

NePoPo® is a registered Service Mark of Bart Bellon and Michael Bellon and is used here with permission.