Rozhovor pro Cana Cara


Rozhovor

#canecara
Výcviků pro psy existuje celá řada. A každý majitel vyzkouší něco jiného, ať už je to klasický výcvik poslušnosti anebo nějaký speciální třeba určený pro Agility.Vzhledem k tomu, že jich je k dispozici velmi mnoho a majitel velmi často neví, pro který se rozhodnout, tak jsme oslovily certifikovaného trenéra, který se zabývá metodou NePoPo® a tím je zkušený Martin Laco (Arka K9).
Na jaké výcviky se zaměřujete?
Moji specializací je moderní výcvik psů. Z pohledu filozofie se jedná o výcvik, který vychází ze psa. Tedy pes je ten, kdo celý výcvik vede. On sám vymýšlí dané cviky, proto ho tak baví a sám od sebe je chce vykonávat. Pes je iniciátorem a konstruktérem veškerého tréninku. Celý systém se také opírá o vědecké poznatky o fungování mozku psa a jak se tvoří chování. Nejedná se tedy o trénink postavený na lidových radách, citu a předávání zaručených postupů, dojmů apod.
Prakticky lze mé zaměření rozdělit na práci s pracovními psy a rodinnými. S pracovními psy spolupracuji především se sportovními týmy, profesionálními psovody. Školím, vedu semináře apod. V rodinném výcviku se na mě obrací především lidé, kterým předchozí výcvik nepřinesl očekávané výsledky. Jedná se především o různé formy problémového chování.
Další mojí oblastí je vzdělávání v oblasti moderního použití elektronického obojku. Tedy, že EO není pouze averzivní nástroj, ale profesionální moderní EO shlubokými znalostmi vám otevře novou kapitolu pro efektivní komunikaci s vaším psem.
Kde jste nabral zkušenosti? Inspiroval Vás někdo? Jak to vlastně celé začalo?
Zkušenosti se nabírají s každým tréninkem vlastních psů a psů klientů. Je to nikdy nekončící příběh. Rád se řídím heslem: “vím, že nic nevím“. Mam to ohromné štěstí, že mohu spolupracovat s největšími kynologickými osobnostmipo celém světě a jejich nadhled a pokora je mi inspirací.
Mezi tyto osobnosti určitě patří především Bart a Michael Bellon, kteří se sluní na vrcholu kynologického světa. A já mam obrovské štěstí, že jsou mými mentory. Jsou to úžasní lidé a jsem hrdý, že jsou mými přáteli.
Před lety jsem viděl video z tréninku Barta Bellona, byl to obyčejný každodenní trénink, který někdo umístil na internet a já když to viděl, věděl sem, že toto se chci naučit.
Kdy je ještě možné psa vycvičit? Má to nějakou věkovou hranici?
Žádná věková hranice neexistuje. Mozek je neuvěřitelně plastický a adaptabilní. Pokud pes tedy nemá nějaké zdravotní komplikace zasahující do těchto procesů v mozku, mozek je pořád schopný se učit. Samozřejmě, že pokud máte v mozku dlouholetým opakováním vytvořené patřičné nervové dráhy, nedají se přestřihnout, ale dají se vytvořit nové. A to je právě moje práce.
Jak byste popsal metodu NePoPo?
NePoPo® je systém, který vytvořil Bart and Michael Bellon. Je to zkratka pro Negativní Pozitivní Pozitivní. Je to komplexní systém, který zefektivňuje komunikaci mezi psem a psovodem, protože mu pes neodporuje, ale naopak sám v něm nachází výhody. V tomto systému je to pes, kdo celý trénink vede a nenásleduje jen slepě psovoda.
Výsledkem je velmi sebevědomí pes, který splní každý povel a to srdcem i duší.
V NePoPo® spojujeme to nejlepší z obou světů: pozitivní přístup a starou školu. Nezapomeňte: to nejlepší z obou světů. Systém je dokonalou rovnováhou mezi motivací a koncentrací.
Jaký nejbizarnější případ jste kdy řešil?
Každý tým a zakázka jsou unikát. Nejvyspělejší formy výcviku jsou samozřejmě ve sportovním výcviku a v těch nejnáročnějších programech a cvicích. Mým nejoblíbenějším cvikem a dle mého soudu i nejtěžším a nejkomplexnějším je tzv. hlídačka předmětu v ringových sportech. Kdy pes celý cvik vykonává sáma sám se musí rozhodovat a adaptovat na situaci, která se neustále mění. Při učení tohoto cviku pochopíte, že používáte v jednom cviku veškeré kvadranty operantního podmiňování, klasického podmiňování apod. Vlastně úplně vše během jednoho cviku.
Jinak nejsmutnější jsou samozřejmě problémové chování psů v rodinách, kde dochází k agresi s fatálními následky.
Co je pro Vás nejdůležitější aspekt výcviku? Je to pes samotný anebo majitel?
Mam rád psy, kteří nemusí umět nic, ale musejí mít jiskru. Oči jim musí svítit jak cigarety ve tmě, ocas nahoře a plní elánu do tréninku. Toto lze vytvořit u každého psa bez rozdílu věku, plemene apod. Říkáme tomu “Ignition Training“.Z mého pohledu je to základ pro jakoukoliv spolupráci se psem. Samozřejmě úroveň “zapálení“ je rozdílná u pracovního a rodinného psa. Rodinný pes má samozřejmě jiný účel, ale základní „zapálení“ je nutné pro jeho výchovu a výcvik.
Pořádáte i nějaké kempy? Jak to probíhá?
Ano. Pořádám vzdělávací semináře, víkendové akce, tábory. Nyní i on-line lekce. Pro rodinné psy pořádám tábor a dovolenou se psem, kdy výcviky probíhají ráno a večer a přes odpoledne je dovolená. Pro pracovními psy intenzivní kempy. V létě bude probíhat, doufejme, další NePoPo® Camp s mýmkamarádem Hansem Verbruggenem, opět s širokou mezinárodní účastí.
Co byste na závěr vzkázal majitelům psů?
Aby začali od začátku vhodným výběrem psa. Samotný výběr může ušetřit spoustu času, starostí a peněz do následné výchovy a výcviku psa. A nezapomínali, že každý, ale opravdu každý pes bez rozdílu na věk, plemeno apod. potřebuje výchovu, tedy rozvoj psa a naučit se pravidla v naší společnosti, rodině atd., a výcvik pro komunikaci a manipulaci se psem.
Dát psovi jen lásku opravdu nestačí. Jak říká můj mentor Bart: “Kůň kope, kočkaškrábe, pes kouše. Pokud v soužití se zvířaty věříte jen na lásku, jednoho dne budete nepříjemně vyvedeni z omylu“.
Zdroj: zde